Naujienos

Raseinių ligoninė įgyvendina Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus

2023 11 17

Raseinių ligoninė įgyvendina Sveikatos apsaugos ministerijos reikalavimus
Atsižvelgdama į augantį slaugos paslaugų poreikį gyventojams, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) dar 2021 m. priėmė sprendimą stiprinti ambulatorinės slaugos paslaugas namuose (ASPN). Tai reiškia, jog pacientai, kuriems po suteiktų chirurgijos paslaugų arba sergant sunkia ir nepagydoma liga, išlieka sutrikęs gebėjimas savarankiškai rūpintis asmeniniu gyvenimu ir šeimos gydytojas nustato, kad jam yra reikalinga nuolatinė priežiūra bei slauga, ją galės gauti ne tik stacionare, bet ir savo pačių ar artimųjų namuose bei jiems pažįstamoje aplinkoje.
 
Šių paslaugų plėtra yra pasaulinė tendencija, geriausiai atliepianti pacientų ir sveikatos sistemos poreikius, todėl artimiausiu metu tokia paslaugų plėtra numatyta ir Raseinių rajono savivaldybės teritorijoje. Tokias ASPN paslaugas jau ne vienerius metus teikia ir VšĮ Raseinių pirminės sveikatos priežiūros centras (PSPC). Skaičiuojama, kad ši įstaiga per 2022 metus ASPN suteikė 717 pacientams, o jų ambulatorinės slaugos namuose ir paliatyviosios pagalbos padalinio komandoje dirba 22 darbuotojai. Per pastaruosius metus visoje Lietuvoje šių teikiamų slaugos paslaugų namuose skaičius išaugo tris kartus.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymu ne tik yra plečiamos ambulatorinės slaugos paslaugos namuose, bet ir keičiamas Palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugų teikimo reikalavimų tvarkos aprašas. Jame nurodoma, jog, teikiant bendrosios slaugos ir vegetacinės būklės pacientų slaugos paslaugą, ligoninės daugiavietėse palatose gali būti ne daugiau kaip 4 lovos, o minimalus plotas 1 lovai palatoje privalo būti ne mažesnis kaip 7 m2. Pasak šio įsakymo rengėjų, siekiama pacientams suteikti daugiau privatumo, asmeninės erdvės palatose bei sulaukti didesnio slaugos specialistų dėmesio kiekvienam pacientui.
 
VšĮ Raseinių ligoninės administracija pritaria, jog patvirtinus šią tvarką, bus galima suteikti daug kokybiškesnes slaugos paslaugas. Tačiau atsižvelgiant į dabartinę Raseinių ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus kvadratūrą, šiuo metu yra galimybė priimti ne daugiau kaip 42 pacientus. Todėl planuojama mažinti Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriuje numatomą lovų skaičių, kuris ir iki šiol nebuvo pilnai užpildomas dėl padidėjusio slaugos paslaugų namuose poreikio ir populiarumo.
 
Ir nors minėtas sveikatos apsaugos ministro įsakymas buvo išleistas dar pernai, iki šiol šis nurodymas Raseinių ligoninėje buvo įgyvendinamas ne iki galo ir vietų skaičius oficialiai, pagal įstaigos dokumentus, buvo didesnis nei leidžiama. Tam, kad privalomi nurodymai būtų įgyvendinti ir juridiškai, ir faktiškai, dar lapkričio pabaigoje Raseinių rajono savivaldybės Tarybos posėdyje bus balsuojama ir tvirtinama atnaujinta VšĮ Raseinių ligoninės struktūra. Šis struktūros atnaujinimas privalomas ir siekiant atitikti SAM reikalavimus, ir norint gauti Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos leidimą teikti palaikomojo gydymo ir slaugos paslaugas.
 
VšĮ Raseinių ligoninės Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vedėja Danguolė Makarienė pažymi, jog tiek patys pacientai, tiek ir jų artimieji dažnai skundžiasi dėl asmeninės erdvės trūkumo palatose, esant didesniam skaičiui asmenų nei leidžiama pagal dabartinius teisės aktus. Tampa sudėtinga spręsti vienoje palatoje gulinčių pacientų higienines problemas, pavyzdžiui, nemalonus kvapas, nevalingai leidžiami garsai ir pan.
 
Dėl šios priežasties didelė dalis sveikatos specialistų pažymi, kad paslaugos namų sąlygomis leidžia pilnai patenkinti paciento slaugos poreikius. Pastebima ir psichologinė nauda pacientams: namų aplinka jiems suteikia daugiau komforto, ramybės ir saugumo jausmą. Judėjimo sutrikimų turintys pacientai namuose jaučiasi patogiau. Ši paslauga padeda taupyti ne tik pacientų, bet ir sveikatos priežiūros įstaigų išteklius, o tai leidžia skirti daugiau dėmesio ir finansavimo aktyvaus gydymo paslaugoms (reanimacijos ir intensyvios terapijos, vidaus ligos, vaikų ligos).
 
Pasak Raseinių rajono savivaldybės gydytojos Akvilės Juškienės, pacientai tokio pobūdžio paslaugas namuose vertina daug geriau nei teikiamas stacionare, gana dažnai sulaukiama padėkų. Džiugina ir tai, jog specialios komandos, vykstančios pas pacientus į namus, gali prisidėti prie medicininės priežiūros paslaugos, kuri leidžia priartėti prie paciento, jam jaustis svarbiam ir reikalingam.
 
Šiuo metu Vyriausybė vykdo vadinamąją slaugos reformą, siekdama sukurti ir įdiegti vieno langelio principu veikiantį ilgalaikės priežiūros paslaugų teikimo modelį, kuris apims ambulatorinę, stacionarinę ir paslaugų teikimo namuose (slaugos ir socialinė globos) grandis visose savivaldybėse.
Informacija atnaujinta 2023-11-17 14:00